iBASE Technology IXPC-W215 Industrial Modular Panel PC
iBASE Technology IXPC-W215 Industrial Modular Panel PC is a two-in-one interactive display solution that integrates a 21.5" waterproof touch screen with a 60W embedded system through a USB Type-C® cable connection. With a single USB Type-C cable supporting video, data, and power delivery up to 60W, the IXPC-W215 system simplifies cabling, reduces clutter, and enhances reliability. The full high-definition (1920x1080) LCD panel provides a wide viewing angle, and the projected capacitive touch screen offers 800-nit brightness for excellent visibility. Users can choose from two combination modes for operation: rear-mounted or within a 2m range via the USB Type-C cable. iBASE Technology IXPC-W215 Industrial Modular Panel PC is ideal for harsh environments, industrial automation, smart retail, and critical IoT edge applications.
Features
  • Simplifies cabling, reduces clutter, and enhances reliability
  • Offers 2 combination modes
  • Modular structure, industrial-grade durability, and easy installation
  • High performance and seamless connectivity
  • Wide viewing angle and a projected capacitive touch screen for excellent visibility
Applications
  • Critical IoT edge
  • Industrial automation
  • Smart factories
  • Smart retail
  • Point-of-sale (POS)
  • Kiosks
  • Harsh industrial environments
Specifications
  • High-power PD 60W rugged embedded system powered by Intel® Atom® x7000E Series / N-series / Core™ 3 N355 processors (formerly Alder Lake-N / Amston Lake / Twin Lake)
  • Fully waterproof 21.5" touch screen (IP65 front panel and IP54 body)
  • Screen complies with EU 6mm T&V-Slot™ linear rail groove
  • Supports M.2 sockets for Wi-Fi / Bluetooth and 4G/5G communication with Nano SIM slot
  • Wide range power input of +9V to 36V DC-IN