C0402C153J5RACTU
KEMET
80-C0402C153J5RACTU
C0402C153J5RACTU
Nsx:
Mô tả:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.015uF 5% X7R 0402
Tuổi thọ:
Mới tại Mouser
Mô hình ECAD:
Có hàng: 1,027
Tồn kho:
1,027
Có thể Giao hàng Ngay
Đang đặt hàng:
10,000
Dự kiến 23/06/2026
Thời gian sản xuất của nhà máy:
30
Tuần Thời gian sản xuất tại nhà máy dự kiến để có số lượng lớn hơn mức hiển thị.
Thời gian giao hàng lâu được báo cáo trên sản phẩm này.
Tối thiểu: 1   Nhiều: 1
Đơn giá:
Thành tiền:
Dự kiến Thuế quan:
Đóng gói:
Toàn bộ Cuộn (Đơn hàng theo bội số của 10000)
Số lượng Đơn giá
Thành tiền
Cut Tape / MouseReel™
Đặc tính Sản phẩm Thuộc tính giá trị Chọn thuộc tính
KEMET
Danh mục Sản phẩm: Tụ điện gốm nhiều lớp MLCC - SMD/SMT
RoHS:
0.015 uF
50 VDC
X7R
5 %
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1 mm (0.039 in)
0.5 mm (0.02 in)
0.5 mm (0.02 in)
General Type MLCCs
SMD Comm X7R
Reel
Cut Tape
MouseReel
Nhãn hiệu: KEMET
Cấp: Class 2
Quốc gia Hội nghị: Not Available
Quốc gia phân phối: Not Available
Quốc gia xuất xứ: MX
Đóng gói / Vỏ bọc: 0402 (1005 metric)
Loại sản phẩm: Ceramic Capacitors
Số lượng Kiện Gốc: 10000
Danh mục phụ: Capacitors
Loại: X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Mã Bí danh: C0402C153J5RAC7867
Đơn vị Khối lượng: 0.650 mg
Đã tìm thấy các sản phẩm:
Để hiển thị sản phẩm tương tự, hãy chọn ít nhất một ô
Chọn ít nhất một hộp kiểm ở trên để hiển thị các sản phẩm tương tự trong danh mục này.
Các thuộc tính đã chọn: 0
Chức năng này cần phải bật JavaScript.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Ceramic Capacitors
Group Power Conversion Components
High CV Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs)
Smart Meter Solutions
Commercial ≤250V MLCCs
KEMET Commercial ≤250V MLCCs offer various form factors, dielectrics, case sizes, up to 250VDC voltage, and capacitance values to give designers solutions for every possible application. These MLCCs from KEMET are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. Form factors include two-terminal surface-mount MLCCs, arrays, axial, and radial leaded termination options, including those with Sn and SnPb terminations.
Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs
KEMET Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs offer a wide variety of dielectrics, case sizes, voltages, and capacitance values, giving designers solutions for every possible application. These MLCCs are available in C0G, U2J, X7R, X5R, Y5V, and Z5U dielectrics with capacitance values up to 100uF and case sizes ranging from EIA 0201 to 2225. These capacitors are Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant without exemption.
Group Switch Tank Converter Products
X7R Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs
KEMET X7R Commercial Grade SMD ≤250V MLCCs are a family of Class II ceramic chip capacitors used for bypass and decoupling applications. These dielectrics are also suitable for frequency-discriminating circuits where Q and stability of capacitance characteristics are not critical. The temperature-stable X7R series can operate between -55°C and 125°C, a range within which capacitance change is limited to ±15%. These lead-free KEMET MLCCs are offered in 11 case sizes, with models ranging from a 6.3VDC to 250VDC voltage range and 10pF to 47µF capacitance range.