D2GW-A12H
Omron Electronics
653-D2GW-A12H
D2GW-A12H
Nsx:
Mô tả:
Basic / Snap Action Switches Ultra Subminature Basic Switch
Mô hình ECAD:
Sẵn có
Tồn kho:
0
Bạn vẫn có thể mua sản phẩm này bằng đơn hàng dự trữ
Đang đặt hàng:
999
Dự kiến 28/07/2026
Thời gian sản xuất của nhà máy:
26
Tuần Thời gian sản xuất tại nhà máy dự kiến để có số lượng lớn hơn mức hiển thị.
Tối thiểu: 1   Nhiều: 1
Omron
Danh mục Sản phẩm: Bộ chuyển mạch cơ bản / thao tác gài
RoHS:
D2GW
Ultra Subminiature
SPST-NC
ON - (OFF)
Lever
10 mA
13.5 VDC
0.85 N
Solder Pin
PCB Mount
IP67
Tray
Kiểu bộ dẫn động: Lever
Nhãn hiệu: Omron Electronics
Quốc gia Hội nghị: Not Available
Quốc gia phân phối: Not Available
Quốc gia xuất xứ: CN
Được chiếu sáng: Non-Illuminated
Tuổi thọ: 200000 Cycles
Nhiệt độ làm việc tối đa: + 85 C
Nhiệt độ làm việc tối thiểu: - 40 C
Sản phẩm: Standard Switches
Loại sản phẩm: Snap Action Switches
Số lượng Kiện Gốc: 500
Danh mục phụ: Switches
Mã Bí danh: D2GWA12HBYOMR
Đơn vị Khối lượng: 400 mg
Đã tìm thấy các sản phẩm:
Để hiển thị sản phẩm tương tự, hãy chọn ít nhất một ô
Chọn ít nhất một hộp kiểm ở trên để hiển thị các sản phẩm tương tự trong danh mục này.
Các thuộc tính đã chọn: 0
Chức năng này cần phải bật JavaScript.
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
EV Residential V2H Charging Solutions
EV DC Fast Charging Solutions
Recreational Vehicle Solutions
Omron Electronics manufactures a broad selection of reliable and durable components for recreational vehicle solutions. The product lineup includes relays and switches skillfully engineered to withstand the harsh conditions of recreational vehicle applications. The relays are small and designed to run off 12V or 24V battery systems typically used in small mobility vehicles. The relays also offer load support and high inrush capability for motors and lighting applications. The sealed micro switches are ideal for areas with water spray or excessive dust (IP67 rated). The switches are available in a variety of contact ratings, terminals, levers, and mounting styles. The Omron recreational vehicle product lineup can be used for detection applications such as seating detection, security components like headlamps and flashers, and battery power distribution, including DC high-voltage emergency shutoff.
EV AC Charging Solutions
D2GW Sealed Ultra-Subminiature Basic Switches
Omron Electronics D2GW Sealed Ultra-Subminiature Basic Switches feature a compact size of 8.3mm x 6.5mm x 5.3mm, 13.5VDC rated voltage, and 10mA resistive load. These switches have double-sided twin sliding contacts that provide high performance due to high contract reliability and foreign material being cleaned out by the sliding contact mechanism. The D2GW series offers press-fit terminals that enable solder-less contact, micro-load support thanks to high contact reliability, and quiet operation from the sliding structure. Omron Electronics D2GW Switches are an ideal switch solution for EV charging stations, electronic locks, security devices, and home appliances.